A Microsoft egyre határozottabb lépést tesz a cloud computing irányába. Minden bizonnyal a redmontiakról érkező friss híreknek köszönhető, hogy egyre több írás jelenik meg a témáról, lásd például a friss The Economist mellékletét. A Financial Times-olvasom: az IDC szerint jelenleg az IT költségvetéséknek körülbelül négy százalékát fordítják a cloud computingot támogató üzleti alkalmazásokra, infrastruktúrára, szerverekre és tárolókra.
Sok érdekes kérdés van itt, soroljunk fel közülük néhányat:
(1) A cloud computing lenne az a bizonyos „next big thing”, ami újra lendületet ad az ITC iparnak?
(2) Milyen közgazdasági sajátosságokat mutat a cloud computing (tőkeigény, belépési korlátok, skálagazdaságosság, érvényesül-e valamiféle hálózati hatás, stb.)
(3) Mekkora a monopolizálódás veszélye, hány cég fogja uralni a „felhőt”?
(4) Milyen profitra számíthatnak a cloud computingban érdekelt vállalatok? Hogyan oszlik meg a nyereség a különböző szolgáltatók között?
(5) Hová települnek majd a nagy adatközpontok (tudjuk, hogy sok energia kell, száraz, hideg levegő, megfelelő személyzet, kapcsolati infrastruktúra, biztonság…)? Milyen hatással lesz a cloud computing a vállalati informatikai részlegekre és költségvetésekre?
(6) Milyen árazási és mérési rendszereket fognak használni a szolgáltatók?
(7) Mi lesz az adatbiztonsággal, tartani kell-e a „big brother” jelenségtől?
(8) Milyen sebességgel növekszik majd a „felhő”? Mekkora lesz a piaci részesedése?
(9) A jelenlegi gazdasági válság a racionalizálási-költségcsökkentési kényszeren keresztül elősegíti-e a cloud computing irányába való mozgást?
(10) Marad a cloud computing név, vagy kitalálnak valami jobbat? Jó szakdolgozati téma lett ez az egész, kíváncsi vagyok, ráharapnak-e a hallgatók.
(11) Milyen stratégiát követnek az iparág jelenlegi vezető cégei?
Jó szakdolgozati téma lett ez az egész, kíváncsi vagyok, ráharapnak-e a hallgatók.